Your shelf, to the gram.
Everything you buy, hold and consume — received in lots, priced as landed, and watched so nothing runs out mid-batch.
batchmade
| Material | Category | On hand | Lots | Unit cost | Shelf value | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Shea butter | Base oils & butters | 38.4 kg | 2 | $14.80 / kg | $568.32 | In stock |
| Olive oil (pomace) | Base oils & butters | 40.0 L | 1 | $6.10 / L | $244.00 | In stock |
| Coconut oil (76°) | Base oils & butters | 22.5 kg | 2 | $8.40 / kg | $189.00 | In stock |
| Lavender oil | Essential oils | 640 ml | 2 | $0.62 / ml | $396.80 | Low |
| Lye (NaOH) | Alkalis | 9.2 kg | 1 | $3.95 / kg | $36.34 | Low |
| Kraft boxes | Packaging | 0 ea | — | $0.84 / ea | $0.00 | Short |
| Amber jars 250 ml | Packaging | 480 ea | 3 | $0.92 / ea | $441.60 | In stock |
| Beeswax pellets | Waxes | 12.0 kg | 1 | $11.20 / kg | $134.40 | In stock |
Buy in pails, stock in kilos, speak in grams
Every material declares three units — how it arrives, how the ledger holds it, and how recipes speak of it. Batchmade bridges the conversions automatically, so a recipe line never has to mention the 25 kg pail it came from.
Shea butter · RM-0142Base oils & butters
- Purchase unit
- 25 kg pail
- Stock unit
- kg
- Usage unit
- g
- Tags
- vegan · palm-free
1 pail → 25 kg → 25,000 g, bridged automatically
Freight lands on the price, line by line
Record a delivery against a supplier and location, and freight is apportioned across lines by value — previewed before you commit. Receiving mints the lots everything downstream draws from, with supplier lot numbers and expiry dates attached.
Delivery · Savanna Gold TradingLanded-cost preview
- Shea butterLOT-0243 · exp Aug 202724 kg$14.80 / kg
- Olive oil (pomace)LOT-0244 · exp Feb 202740 L$6.10 / L
- Lye (NaOH)LOT-0245 · exp —10 kg$3.95 / kg
Freight, split by line value+ $36.00
Exact largest-remainder split · nothing is committed until you say so
The shelf, lot by lot
Stock is derived from the ledger and broken down by the lot it arrived in, with a running valuation alongside. Materials defined but never received sit in their own list — in the catalog, not on the shelf.
Shea butter2 lots on hand
- LOT-0219best before Aug 202714.4 kg$213.12
- LOT-0243best before Oct 202724.0 kg$355.20
Shelf value$568.32
One nudge, not a nag
Set a threshold per material and Batchmade alerts once when the level crosses it — zero means “tell me when it’s out”. The watch list shows on-hand against threshold, low or short, with a straight path to recording a delivery.
Running low2 to watch
- Lavender oil640 / 800 mlLow
- Lye (NaOH)9.2 / 12 kgLow
- Kraft boxes0 / 200 eaShort
The quiet machinery underneath
- Suppliers
A register with contact details and last-delivery tracking, selectable at the point of receiving.
- Vessels and capacity
Mark a jar, tin or mould as fillable with a declared capacity, so recipes can pour to a percentage of a container.
- Categories and locations
One renameable category per item, and plain-label bins, shelves and tubs for stock and deliveries to point at.
- Retire, never delete
Materials and suppliers retire out of pickers while every historical reference stays resolvable.
Know what’s on the shelf tonight.
Free for 30 days, no card required. Import your materials from the spreadsheet you already keep.
